• Sprawozdanie z realizacji projektu „Mamo, Tato! Sprawdź jak się rozwijam!”
  23/01/22 aktualności , nasze projekty # , , ,

  Sprawozdanie z realizacji projektu „Mamo, Tato! Sprawdź jak się rozwijam!”

  W okresie 20.03.2021 – 31.12.2021 Stowarzyszenie STOG realizowało na terenie Krakowa projekt edukacyjny dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym „Mamo, Tato! Sprawdź jak się rozwijam!” finansowany z Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

  Adresatami projektu byli rodzice mieszkający na terenie XI Dzielnicy Krakowa – Podgórze Duchackie.

  Projekt „Mamo, Tato! Sprawdź jak się rozwijam!” – powstał, aby wesprzeć rodziców dzieci w wieku od pierwszego do siódmego roku życia w wychowaniu dziecka, rozumieniu jego potrzeb, oraz wyposażyć w wiedzę dotyczącą jego prawidłowego rozwoju. Możliwość spotkania się rodzica ze specjalistami wieku dziecięcego było okazją do przekazania niezbędnej wiedzy, zwrócenia uwagi na zagrożenia rozwojowe oraz konsultacji w sytuacji kiedy istnieje podejrzenie nieprawidłowości. Zapraszani specjaliści nie tylko wykładali i uczyli, ale też odpowiadali na pytania, rozwiewali wątpliwości lub kierowali do specjalistów w celu diagnozy i profilaktyki zaburzeń rozwojowych.

  Realizacja projektu miała na celu wczesne wykrycie nieprawidłowości oraz możliwość szybkiego włączenia oddziaływań korekcyjnych, które mają największą szansę na powodzenie właśnie w wieku przedszkolnym. Wdrożone tak wcześnie działania pozwalają zapobiegać wielu trudnościom diagnozowanym często dopiero na progu szkoły.

  Akcja informacyjna i promocyjna projektu prowadzona była w przedszkolach Dzielnicy XI, plakaty i ulotki kolportowano w punktach dostępnych dla mieszkańców oraz w intrenecie. Zapisy dla zainteresowanych rodziców prowadzone były za pomocą strony internetowej. Oferta warsztatowa została dostosowana do fali pandemii oraz obowiązujących obostrzeń, stąd część warsztatów (w okresie nasilenia zachorowań) odbywały się on-line w formie hybrydowej.

  Zajęcia dla rodziców organizowane stacjonarnie połączone były z ofertą opieki dla dzieci (dzieci miały możliwość uczestniczenia w zajęciach równoległych z animatorem – pozostawały pod opieką wykwalifikowanej kadry, kiedy rodzice uczestniczyli w warsztatach).


  Zrealizowane zostały następujące tematy:

  „Rozwój komunikacji i mowy dziecka w wieku przedszkolnym – normy rozwojowe, profilaktyka logopedyczna, opóźniony rozwój mowy, wady wymowy. Zabawy i ćwiczenia usprawniające sprawność narządów artykulacyjnych oraz rozwijające mowę dziecka”

  Cel: Poszerzenie wiedzy rodziców na temat prawidłowości rozwoju mowy dziecka, przybliżenie sytuacji, kiedy rodzice powinni skonsultować dziecko u logopedy, zachęcenie rodziców do ćwiczeń usprawniających narządy artykulacyjne poprzez zabawę. W ramach profilaktyki logopedycznej, rozwijanie słownika czynnego i biernego, zapoznanie z budową narządów artykulacyjnych, zachęcenie rodziców do wykonywania z dziećmi ćwiczeń usprawniających narządy artykulacyjne poprzez zabawę, doskonalenie prawidłowego toru oddechowego, przybliżenie wiadomości na temat prawidłowej pozycji spoczynkowej języka, usprawnianie funkcji  prawidłowego połykania

  Prowadzenie: Panie Monika Maciąg i Iwona Machnik. Spotkania warsztatowe trwały 2h i realizowane były w terminach: 24.11.2021, 1.12.2021, 3.12.2021, 11.12.2021


  Przygotowanie dziecka do rozpoczęcia  nauki czytania i pisania – zabawy i ćwiczenia rozwijające  percepcję słuchową, koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację uwagi.

  Cel: zapoznanie z etapami doskonalenia analizy i syntezy słuchowej u dzieci ,poszerzenie wiadomości na temat koncentracji uwagi i pamięci, zdobycie wiedzy na temat percepcji wzrokowej  oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej

  Prowadzenie: Panie Monika Maciąg i Iwona Machnik. Spotkania warsztatowe trwały 2h i realizowane były w terminach:  8.12.2021, 10.12.2021, 11.12.2021


  „Kotki za płotki”

  Proces adaptacji do przedszkola. Rola rodziny i przedszkola we wspomaganiu dziecka rozpoczynającego przygodę z przedszkolem.

  Cel: Wyposażenie uczestników szkolenia w wiedzę dotyczącą psychologicznych aspektów procesu przejścia dziecka z przestrzeni rodzinnej do opieki instytucjonalnej. Pójście do przedszkola jako ważny krok w rozwoju społecznym dziecka. Przygotowanie do tego procesu rodzica oraz dziecka.

  Prowadzenie: Pani Urszula Turyna. Spotkania warsztatowe trwały 2h i realizowane były w terminach:  22.10.21 i 23.10.21


  Rozwój dziecka w okresie 1-7 roku życia.

  Jak skutecznie komunikować się z przedszkolakiem?”

  Cel: Wyposażenie uczestników szkolenia w wiedzę dotyczącą normatywnego rozwoju dziecka, skutecznych sposobów komunikacji z dzieckiem, poprawa kompetencji rodzicielskich, rozwianie wątpliwości rodziców w zakresie nieprawidłowości rozwojowych

  Prowadzenie: Panie Wioletta Górska i Ewa Kubala. Spotkania warsztatowe trwały 2h i realizowane były w terminach:15.05.21, 12.06.21, 04.09.21,  Stowarzyszenie STOG składa serdeczne podziękowania za współpracę przy realizacji projektu Pani Ewelinie Cichońskiej Dyrektorowi Samorządowego Przedszkola nr 163 przy ul. Podedworze 2a w Krakowie oraz Pani Agacie Jelonek Dyrektorowi Samorządowego Przedszkola nr 33 przy ul. Rżąckiej 1 w Krakowie.


  Nasi prowadzący:

  Stowarzyszenie STOG bardzo dziękuje za współpracę specjalistom realizującym projekt i prowadzącym szkolenia dla rodziców:

  mgr Ewa Kubala – psycholog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia, realizator programu Szkoła dla rodziców i wychowawców; na co dzień pracuje w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Kariery” oraz w przedszkolu.

  mgr Wioletta Górska – psycholog, mediator, psychoterapeuta, realizator programu Szkoła dla rodziców i wychowawców; na co dzień pracuje w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Kariery”, w przedszkolach oraz w prywatnym gabinecie psychoterapeutycznym.

  mgr Monika Maciąg – logopeda, pedagog, diagnosta i terapeuta, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Logopedia (Akademia Ignatianum w Krakowie) oraz 5-letnich studiów magisterskich na kierunkach Pedagogika Społeczno-Opiekuńcza i Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie). Na co dzień pracuje w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Kariery”.

  mgr Iwona Machnik – neurologopeda kliniczny z wczesną interwencją logopedyczną, pedagog, specjalista nauki czytania i pisania metodą glottodydaktyki ojczystojęzycznej prof. B. Rocławskiego, absolwentka studiów podyplomowych Neurologopedia kliniczna na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Logopedii Ogólnej w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, Pedagogiki Specjalnej w  Wyższej Szkole Pedagogicznej im. KEN w Krakowie oraz 5-letnich studiów magisterskich na kierunku Pedagogika Opiekuńczo-Wychowawcza w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. KEN w Krakowie. Na co dzień pracuje w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Kariery”.

  mgr Urszula Turyna – pedagog, psychoterapeuta – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła 4 letnią Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, a także Studium Socjoterapii i Treningu Interpersonalnego. Od ponad 10 lat pracuje terapeutycznie z dziećmi indywidualnie i grupowo oraz z diadą rodzic – dziecko. Aktualnie działa w Stowarzyszeniu Psychoterapeutów Dziecięcych im. Donalda Winnicotta, jest też współzałożycielem Sekcji Psychoterapii Dzieci i Młodzieży Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. Prowadzi badania naukowe na temat rozwoju dzieci oraz psychoterapii oraz szkolenia dla psychoterapeutów dziecięcych, psychologów i pedagogów. Na co dzień pracuje w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Terapii”.


  „Mamo, Tato! Sprawdź jak się rozwijam!” – projekt realizowany w Dzielnicy XI, finansowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

  no responses
 • „Mamo, tato – sprawdź jak się rozwijam!”
  21/03/21 aktualności , nasze projekty # , , , , , ,

  „Mamo, tato – sprawdź jak się rozwijam!”

  Szanowni Państwo – rodzice dzieci w wieku do lat 7,

   mieszkający na terenie Dzielnicy XI.

   

  Zapraszamy do udziału w projekcie „Mamo, tato – sprawdź jak się rozwijam!”

   

  Już wkrótce na terenie trzech przedszkoli, zlokalizowanych przy ul. Podedworze 2a, ul. Estońskiej 2 i ul. Rżąckiej 1 w Krakowie zorganizujemy dla Was otwarte spotkania z praktykami – psychologami, logopedami, pedagogami, którzy w przystępny sposób postarają się opowiedzieć o rozwoju Waszych dzieci. 

  Wkrótce opracujemy harmonogram spotkań, a jeżeli chcielibyście Państwo na bieżąco otrzymywać informacje zachęcamy do zapisania się do newslettera. W tym celu prosimy o wysłanie pustej wiadomości na adres mailowy: mamotatosprawdz@gmail.com

   

  „Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa”
  „Zadanie publiczne jest realizowane w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa,
  projekt o charakterze dzielnicowym”
  no responses
 • Książka  „Heródek – novy mit” jeszcze w tym roku!
  12/11/19 Heródek # , , , , , , , , , , , , , , ,

  Książka  „Heródek – novy mit” jeszcze w tym roku!

   „Heródek – novy mit”

  Jeszcze w tym roku ukaże się długo wyczekiwana monografia Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (1892-1969), „Heródek – novy mit”. Tajemnicza i niejednoznaczna postać „lipnickiego dziada”, „rzeźbiarza prymitywisty”, „muzykanta z bożej łaski” wśród jego swojaków budzi do dzisiaj skrajne emocje. Jedno jest pewne: czy tego chcą, czy nie – Heródek stał się elementem ich dziedzictwa kulturowego, który trudno pominąć. 

  Zapełniona pustka

  Sztuka Heródka ponad podziałami mieści się swobodnie w obszarach sztuki ludowej, naiwnej i art brut. Piękne mity zasługują na to, by je opowiadać na nowo. Po 50 latach od śmierci artysty, zostanie przypomniany i zachowany publikacją, która podejmuje próbę zebrania dotychczasowych najważniejszych opracowań i przedstawić nowe badane wątki dotyczące życia i twórczości bogoroba spod Babiej Góry. Dla tych, którzy zechcą się dopiero do nich przybliżyć, będzie to pomocne interdyscyplinarne kompendium na temat artysty. Praca zbiorowa ma charakter wielogłosu, w którym przenikają się kultura, sztuka, etnologia, regionalistyka i etnografia wraz z notacją badań terenowych. Autorzy zaproszeni do współpracy; Anna Kozak (Muzeum tatrzańskie w Zakopanem), Jadwiga Migdał, Małgorzata Liśkiewicz (Warszawa), Małgorzata Wierzbicka Wójtowicz (Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju),Grzegorz Graff (Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Stowarzyszenie STOG), Żaneta Groborz-Mazanek (Stowarzyszenie STOG), Krystian Pisowicz, Mirosław Mąka, Ewa Toboła (Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko), Paulina Żądło (Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka im. dr Andrzeja Kowala Kraków). Redaktor naczelną jest Maja Spychaj-Kubacka (Stowarzyszenie STOG, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze O/Kraków). Autorką koncepcji graficznej publikacji jest współpracująca już ze Stowarzyszeniem STOG Barbara Janczak Studio MORF – znana jako projektantka stron herodek.pl i STOG-u.

  Opowieść 

  Opowieść o Karolu Wójciaku Heródku została podzielona na kilka części. Na początku znajdzie się biogram bohatera napisany w oparciu o do tej pory nie omawianą dokumentację, a także historia regionu z którego pochodzi. Do tej pory życie i twórczość artysty omawiano w oderwaniu od tego kim był w kontekście historycznym. Część Stary mit ukazuje odkrycia Heródka dla świata (1959, 1967) poza Lipnicą Wielką i krótkiej popularności zakończonej niespodziewaną śmiercią artysty (1969). Będą to przedruki historycznych tekstów dotyczących artysty, z lat 1967-1972, publikowanych na łamach „Polskiej Sztuki Ludowej” i „Przekroju”. 

   

   

   

   

  Swojacy Heródka pamiętają Go z czasów odleglejszych niż minione pięćdziesiąt lat (1969-2019), ale ich przekazy zostały zebrane w XXI wieku – ten materiał w postaci wywiadów z lipniczanami w części Głosy tustela [gw. stąd]. Część Novy mit to próba zapisu tego, co do opowieści o Heródku wniósł projekt „Nieudany krewniak” (2012) do obecnej chwili, czyli wydania monografii artysty (2019). Po tej części wywiady z pamiętającymi Heródka, ale tym razem spoza Lipnicy Wielkiej, przyjezdnymi – Głosy stamstond [gw. stamtąd]. Ich udział w zachowywaniu dziedzictwa Wójciaka jest kluczowy. Album to poglądowy katalog 138 wizerunków rzeźb, do których udało się dotrzeć w czasie działań wokół artysty (2012-2019). 

   

   

   

   

  To pierwsza tego typu komasacja dzieł Heródka.

  W monografii znajdzie się również część Konteksty, czyli Heródek w poezji, prozie, malarstwie, fotografii, filmie i dramacie. Widzimy artystę  jako ciągle potencjalny temat – inspirację dla współczesnych.

   

  Wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki. Dotację na wydawnictwo powstające w ramach projektu „Heródek rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” przyznało Ministerstwo kultury i Dziedzictwa Narodowego w programu „Kultura ludowa i tradycyjna” na lata 2018/19, a Stowarzyszenie STOG jest głównym partnerem projektu.

   

   

  Podglądy projektów grafiki za zgodą Barbary Janczak @morf. st Instagram post(photo)

  no responses
 • Klauzula informacyjna dla członka Stowarzyszenia STOG
  21/05/19 RODO # , , , ,

  Klauzula informacyjna dla członka Stowarzyszenia STOG

  Klauzula informacyjna dla członka

  STOWARZYSZENIA STOG

   

  Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – dalej RODO

  informujemy, że:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Stowarzyszenie STOG z siedzibą w Krakowie, ul. Wilgotna 4, 30-662 Kraków.

  2. Administrator danych nie jest zobowiązany do powołania inspektora ochrony danych. Administrator danych nie powołał inspektora ochrony danych. W sprawach dotyczących ochrony danych osobowych można kontaktować się poprzez adres e-mail: kontakt@stowarzyszeniestog.pl lub listownie, na adres stowarzyszenia podany powyżej.

  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są w celach:

  a) realizacji zadań statutowych Administratora,

  b) członkostwa w Stowarzyszeniu STOG,

  c) budowania dobrego wizerunku Administratora,

  d) techniczno-organizacyjnych,

   

  4. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych:

  a) przetwarzanie Pani/Pana danych wizerunkowych odbywa się  na podstawie wyrażonej przez Pani/Pana zgody, tj. na podstawie artykułu 6 ust. 1 lit. a) RODO,

  b) przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych jest niezbędne do wykonania zadań realizowanych w interesie publicznym i odbywa się na podstawie artykułu 6 ust. 1 lit. e) RODO,

  c) przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez Administratora w związku z prowadzoną działalnością statutową i odbywa się na podstawie artykułu 6 ust. 1 lit. f) RODO.

  d) Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępnione/powierzone wyłącznie podmiotom uprawnionym do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa, a także współpracownikom Administratora, zewnętrznemu biuru rachunkowemu.

   

  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres niezbędny do realizacji ww. celów oraz obowiązków archiwalnych i statystycznych, jak również dla udokumentowania działalności Administratora.

  6. Posiada Pani/Pan prawo do: żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, a także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie gdy przetwarzanie danych odbywa się na jej podstawie.

  7. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  8. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest niezbędne do przyjęcia Pani/Pana w poczet członków Stowarzyszenia STOG oraz uczestniczenia i korzystania z wydarzeń organizowanych i prowadzonych przez Administratora w ramach działalności statutowej. Wyrażanie zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych wizerunkowych jest dobrowolne.

  9. Udostępnione przez Panią/Pana dane nie będą podlegały profilowaniu. Profilowanie to – zgodnie z art. 4 pkt 4) RODO dowolna forma zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, która polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się.

  10. Administrator danych nie będzie przekazywał Pani/Pana danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

  no responses
 • Zapełniona Pustka? Karol Wójciak Heródek.
  17/02/19 Heródek # , , , , , , , , , , ,

  Zapełniona Pustka? Karol Wójciak Heródek.

   

   

  Zapełnić Pustkę na 50-lecie śmierci

  Karola Wójciaka Heródka

   

  Pod koniec zeszłego roku udało się częściowo zapełnić pustkę. Częściowo, gdyż konferencja interdyscyplinarna „Zapełniona pustka”, w ramach której odbyły się wykłady, dyskusje, pokazy filmów, wystawa i pokaz spektaklu teatralnego, była znaczącym, choć dopiero pierwszym etapem obchodów 50-lecia śmierci Karola Wójciaka Heródka. Dalsze działania na rzecz artysty zakładają przede wszystkim wydanie monografii „Herodek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej”, która ma ujrzeć światło dzienne w tym roku.

  Konferencja Zapełniona Pustka

  To spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka Heródka przyciągnęło rzeszę ludzi zafascynowanych działalnością artysty z Orawy, ale także osoby zainteresowane sztuką ludową, naiwną i outsider art, którzy o rzeźbiarzu gnotków z Lipnicy Wielkiej usłyszeli po raz pierwszy. W Muzeum Etnograficznym w Krakowie o sztuce Heródka, jego życia, a także kontekstach związanych z jego twórczością mówili specjaliści w zakresie sztuki ludowej i pracownicy instytucji kultury z całej Małopolski, m.in. Grzegorz Graff, Małgorzata Wierzbicka-Wójtowicz (Muzeum im. W. Orkana, Rabka-Zdrój), Anna Kozak (Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Zakopane), Paulina Żądło (Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka Kraków). Dyskusje dotyczące kwestii związanych z Herodkiem, prowadzone przez Maję Kubacką, pomysłodawczyni konferencji, były żywe i gorące, jak na twórczość kontrowersyjnego artysty przystało.

  Historyczna konferencja

  Prelekcje uczestników konferencji znajdą się w wydanej monografii, która ma zlikwidować lukę w opowieści o artyście, czekającą na wypełnienie przez 50 lat. Redaktorką publikacji jest Maja Spychaj-Kubacka, która prowadziła także październikowe spotkanie: Podczas konferencji podkreśliłam historyczną wagę tego wydarzenia, i nie było w tym ani grama przesady, bowiem „Zapełniona Pustka” była pierwszą w historii Heródka konferencją dedykowaną tylko i wyłącznie jemu. Do tej pory Karol Wójciak Heródek był omawiany i dyskutowany tylko jako kontekst w konferencjach i wydarzeniach dotyczących sztuki ludowej, sztuki naiwnej czy art brut. Wspomnę tu międzynarodowe konferencje naukowo-szkoleniowe z cyklu „Psychiatria i Sztuka” organizowane już od dziewięciu lat w Krakowie przez Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka im. dr.Andrzeja Kowala, czy pierwszą w Polsce międzynarodowej konferencji poświęconej nurtowi Art Brut „ART BRUT – MIĘDZY SZTUKĄ A TERAPIĄ” w Poznaniu w 2010 roku, czy konferencję w ramach projektu „Walory Kulturowe i przyrodnicze pogranicza polsko-słowackiego” – „Outsiderzy pogranicza polsko-słowackiego” w Nowym Targu. Z punktu widzenia tego, co już wiemy o Heródku, materiał konferencji przyniósł wiele nowości, zwłaszcza z kwerend pracowników muzeum w Rabce. To powiedziałabym rewelacje. – podsumowuje wydarzenie. Monografia będzie zatem nowym spojrzeniem na twórczość rzeźbiarza – a także na to, jak dużą inspiracją stał się dla innych artystów.

  Interaktywny Heródek

  Oddał to także intensywny program konferencji. Uczestnicy mogli skonfrontować zebrany materiał teoretyczny w formach przekazu takich jak fotografia, rzeźba, film i spektakl. Wystawa zdjęć Klaudyny Schubert, która sfotografowała rzeźby Wójciaka w plenarach Orawy, pokazała czym te rzeźby były i czym się stały oraz jak drastycznie zostały jednak wyrwane z natury, z przyrody. Ogromne wrażenie swoją ponadczasowością wywarły na nas rzeźbiarskie instalacje Magdaleny i Mariana Smreczaków z Lipnicy Małej. Formy ich rzeźb wyniknęły z silnej inspiracji orawskim pejzażem: ostrewkami, drabinami, dzwonnicami burzowymi. – opowiada Spychaj-Kubacka.

  Ale to nie wszystko.

  Herodek, co pokazała konferencja, zainspirował także twórców filmowych (obejrzano i dyskutowano o dwóch filmach wokół Heródka) i teatralnych. Kubacka stworzyła dramat w oparciu o zebrane na Orawie przekazy o Karolu Wójciaku Heródku w czasie projektu „Orawa, Orawa, na Orawie” w 2017 roku. Na jego bazie powstał spektaklNasz Heródek lipnicki. Posiad teatralny” pokazany ostatniego dnia konferencji na scenie SCKM. Po spektaklu, w którym udział wzięli amatorzy – uczestnicy projektu z Lipnicy Wielkiej i okolic, odbyło się spotkanie z twórcami. Licznie zgromadzeni widzowie mogli dowiedzieć się więcej o samych okolicznościach realizacji spektaklu i uczestniczyć w podsumowaniu konferencji. Po spektaklu padły pytania o pracę nad spektaklem. Pytano aktorów-amatorów czy udział w takim procesie, był dla nich rzeczywistym osobistym przeżyciem przybliżającym do ich dziedzictwa jakim jest dla Orawy Heródek. – mówi reżyser Maja Kubacka.

       

  Mniej pustki

  Bezprecedensowe wydarzenie przyciągnęło ponad 150 osób nie tylko z Krakowa, ale z całej Polski: uczniów, nauczycieli, członkowie organizacji pozarządowych, mieszkańców Orawy, Rabki-Zdrój, Warszawy, Katowic, Zakopanego. Sukces spotkania oraz życzliwe zainteresowanie, z jakim się spotkało pokazuje sens dalszego badania twórczości artysty, a także w wyjątkowo atrakcyjny sposób zwraca uwagę na ważną dziedzinę, jaką jest kultura ludowa i tradycyjna. Co może wymiernie określić sensowność i celowość takiej konferencji? Po prostu zadowolenie uczestników. Głosy, że są szczęśliwi, że mogli wziąć w udział w takim wydarzeniu, czy rozczarowanie dlaczego trwała tylko dwa dni. Wszystko na ten temat. – mówi Maja Kubacka. – Jestem zadowolona. Konferencja została zorganizowana w ramach projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach programu MECENAT MAŁOPOLSKI 2018.

        

  Kultura ludowa, kultura tradycyjna…

  Konferencja „Zapełniona pustka” została zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki przy wsparciu Stowarzyszenia STOG z Krakowa i Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie i innych wspierających organizacji pozarządowych, instytucji kultury oraz placówek administracji publicznej w Małopolsce.

  Serdecznie dziękuję współorganizatorom, Zespołowi Konferencji, wolontariuszom, uczestnikom. Wracamy do wytężonej pracy nad monografią. – „Herodek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” powstanie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” na lata 2018/19.

  oprac. Stowarzyszenie STOG

  Magdalena Urbańska, kontakty z mediami/PR

  no responses
 • Konferencja Zapełniona Pustka – Zaproszenie
  22/09/18 Heródek # , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  Konferencja Zapełniona Pustka – Zaproszenie

  KONFERENCJA INTERDYSCYPLINARNA

  ZAPEŁNIONA PUSTKA

  – spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka Heródka

  26.10.2018 i 28.10 2018, Kraków

   

   

  W ramach przygotowań do obchodów 50. rocznicy  śmierci Karola  Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (1892-1969), Stowarzyszenie STOG wraz z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie i  grupą organizacji partnerskich organizują interdyscyplinarną konferencję dotyczącą artysty.

  Konferencja będzie mieć tryb dwudniowy: 26.10.2018, piątek  i 28.10 2018, niedziela

   

  ZAPEŁNIONA PUSTKA to spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka. Wielu znawców sztuki ludowej, naiwnej i outsider art może zdziwi fakt, że twórca takiego kalibru jak Heródek nie doczekał jeszcze tego typu opracowania na swój temat. Wreszcie  pojawiła się szansa na etnograficzny i kulturowy must have… Pierwsza i nowa opowieść o rzeźbiarzu gnotków z Lipnicy Wielkiej na Orawie powstanie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” na lata 2018/19.

  Tytuł konferencji nawiązuje do luki, która czekała na wypełnienie przez 50 lat.  Prelekcje wygłoszą zaproszeni do współpracy autorzy. Uczestnicy konferencji będą mieli wyjątkową możliwość skonfrontowania zebranego materiału teoretycznego o artyście z formami przekazu jakimi są fotografia, rzeźba, film i spektakl.

  ZAPEŁNIONA PUSTKA jest adresowana do osób szeroko zainteresowanych kulturą i sztuką, zjawiskami ze styku sztuki, etnografii, antropologii kulturowej, psychologii; do wielbicieli sztuki ludowej, naiv, outsider art. Także do tych, którzy dopiero chcieliby poznać artystę i przybliżyć się do jego sztuki. Konferencja może być też formą poszerzenia edukacyjnej podstawy programowej dla młodzieży licealnej klas humanistycznych i profilowanych liceów artystycznych plastycznych, teatralno-filmowych; studentów kierunków humanistycznych, m. in. teatrologii, historii sztuki, etnologii, arteterapii, itp.

  Serdecznie zapraszamy

  Organizatorzy i Zespół Konferencji

  Maja Kubacka STOG

   

  Program Konferencji ZAPEŁNIONA PUSTKA

  dzień 1

  26 października (piątek): odczyty prelegentów/pokazy filmów

  Wystawa fotografii rzeźb Karola Wójciaka, „Podróże z Herod-kiem”, fot. Klaudyna Schubert /Kraków

  i prezentacja rzeźbiarskich instalacji „OSTRĘGI”, wyk. Magdalena Kostrzewa-Smreczak i Marian Smreczak/Lipnica Mała

  miejsce: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli/Kraków, plac Wolnica 1, tel. 12 430 60 23,

  wstęp wolny, program, rejestracja: www.etnomuzeum.eu

   

  dzień 2

  28 października (niedziela) pokaz spektaklu „Nasz Heródek lipnicki. Posiad teatralny/spotkanie z twórcami,

  miejsce: Scena SCKM Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży/Kraków, ul. Wietora 15,

  tel. 12 430 50 90, wstęp wolny, rezerwacja miejsc: scena.tanca.sckm@gmail.com

   

  Zapisy na konferencję ZAPEŁNIONE MIEJSCE

  Szczegółowe informacje i rejestracja udziału do dnia 15 października 2018 roku poprzez formularz zgłoszeniowy  do pobrania na stronie Muzeum Etnograficznego  im. Seweryna Udzieli: http://etnomuzeum.eu/

   

  Informacje dostępne także na stronach Stowarzyszenia STOG: http://stowarzyszeniestog.pl/, oraz: https://leaderorawa.pl/, http://herodek.pl/, http://psychiatriaisztuka.pl/

   

  Organizatorzy:

  Stowarzyszenie Rozwoju Orawy/Jabłonka

  Stowarzyszenie STOG/Kraków

  Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli/Kraków

  Polskie Towarzystwo Ludoznawcze/Oddział Kraków

  Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka im. dr Andrzeja Kowala/Kraków

  Galerie d’Art Naif Leszek Macak/Kraków

   

  Zespół Konferencji:

  Paulina Żądło – organizacja i obsługa konferencji/promocja /Stowarzyszenie PiS Kraków

  Magdalena Urbańska – kontakty z mediami/promocja

  Grzegorz Graff – organizacja MEK/PTL

  Jan Burnat – logo konferencji, elementy graficzne, przygotowanie graficzne/STOG

  Maja Kubacka – reprezentacja projektu/prowadzenie konferencji STOG/PTL

   

  Osoby zainteresowane wzięciem udziału w Konferencji, proszone są o przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres e-mail: konferencja.herodek@gmail.com lub graff@etnomuzeum.eu

   

   

  UDZIAŁ W KONFERENCJI I W WYDARZENIACH TOWARZYSZĄCYCH JEST BEZPŁATNY

  Nocleg i wyżywienie Uczestnicy Konferencji organizują we własnym zakresie

   

   

   

  Konferencja zorganizowana w ramach projektu „Heródek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

   

              

   

   

   

   

   

   

   

   

  no responses
 • Karol Wójciak Heródek – przygotowania do obchodów 50. rocznicy śmierci rzeźbiarza
  08/09/18 Bez kategorii # , , , , , , , , , , , , , ,

  Karol Wójciak Heródek – przygotowania do obchodów 50. rocznicy śmierci rzeźbiarza

  STOWARZYSZENIE STOG WIODĄCYM PARTNEREM

  W PROJEKTACH  DOTYCZĄCYCH

  KAROLA WÓJCIAKA HERÓDKA!

   

  Karol Wójciak Heródek (1892-1969) to artysta, wokół którego skupiły się nasze dwa duże projekty: HERODEK.PL (2016) i „Z Orawy w świat…” (2017). STOG wystąpił w tych projektach w roli głównego organizatora. Działania projektowe miały na celu przypomnienie, propagowanie i nobilitację Heródka. W założeniu były też długofalowymi przygotowaniami do obchodów 50. rocznicy śmierci rzeźbiarza. Uznaliśmy, że wymierną oprawą jubileuszu będą  publikacja i wystawa.

   

  HERODEK.PL

   

  W przygotowaniach do obchodów jubileuszu kluczową okazała się powołana dwa lata temu  przez STOG strona herodek.pl. Powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Małopolskiego w ramach programu MECENAT MAŁOPOLSKI 2016. Strona miała pełnić funkcję startera tych wydarzeń; być bazą informacyjną na temat artysty i internetową galerią jego rzeźb, niedostępnych nigdzie w takiej ilości w  i jednym miejscu w Polsce. Obecnie w liczniku znajduje się 139 wizerunków rzeźb i wszystko wskazuje na to, że będzie ich więcej.

   

  STOWARZYSZENIE ROZWOJU ORAWY Z JABŁONKI

  – STOG –

  MUZEUM ETNOGRAFICZNE IM SEWERYNA UDZIELI W KRAKOWIE

   

  W minionych latach naszych działań projektowych sukcesywnie przybliżaliśmy się do realizacji długofalowych planów. Ich puenta wydawała się nam odległa. Był to też czas nawiązywania nowych kontaktów, współpracy z  innymi organizacjami pozarządowymi i placówkami administracji publicznej. Wysiłek zaowocował fuzją  partnerską: Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki – STOG – Muzeum Etnograficzne im Seweryna Udzieli w Krakowie. Wielkimi krokami zbliżamy się do wyczekiwanego jubileuszu, który przypadnie w  2019 roku.

  Tym razem STOG wystąpi jako organizacja wspierająca i wiodący partner w trzech kluczowych projektach dotyczących Karola Wójciaka Heródka.  Głównymi organizatorami projektów są   Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki i Muzeum Etnograficzne im Seweryna Udzieli w Krakowie.

   

  PRZYGOTOWANIA DO JUBILEUSZU 50 LECIA ŚMIERCI KAROLA WÓJCIAKA HERÓDKA

   

  Projekt „Heródek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” to ciąg wydarzeń zaplanowanych na 2018 rok, a skupionych wokół artysty. Działania mają miejsce w społeczności lokalnej na Orawie i w Krakowie. Należy do nich m. in. konferencja tematyczna  ZAPEŁNIONA PUSTKA – spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka Heródka. Konferencja odbędzie się 26 i 28  października w Krakowie. Zaplanowano prelekcje, wystawę zdjęć rzeźb Heródka, prezentację trzech instalacji rzeźbiarskich współczesnych artystów z Orawy oraz pokaz spektaklu „Nasz heródek lipnicki”. Więcej szczegółów dotyczących samej konferencji i innych wydarzeń w ramach projektu podamy wkrótce. Projekt jest dofinansowany ze środków Województwa Małopolskiego w ramach programu MECENAT MAŁOPOLSKI 2018, a głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki.

   

  MONOGRAFIA O RZEŹBIARZU „GNOTKÓW” Z LIPNICY WIELKIEJ NA ORAWIE

   

  Kolejny projekt, to wydarzenie o skali ogólnopolskiej. Wydawnictwo – pierwsza monografia o Heródku, która ukaże się w jubileuszowym 2019 roku.

  Publikacja będzie pracą zbiorową. Opowiedziany na nowo mit bogoroba z Lipnicy Wielkiej będzie się składał z części  dokumentalnej, publicystycznej, albumowej oraz tzw. kontekstów, ukazujących jak sztuka  Heródka i on sam promieniują w literaturze, filmie, plastyce i w teatrze.  Do współpracy zostali zaproszeni etnografowie, historycy, historyk sztuki, plastycy, językoznawca. Są to m. in. Jadwiga Migdał (Warszawa), Grzegorz Graff (Kraków), Anna Kozak (Zakopane), Małgorzata Wierzbicka Wójtowicz (Rabka-Zdrój), Barbara Zgama (Jabłonka),  i inni. Monografia o rzeźbiarzu “gnotków” powstanie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” na lata 2018/19, a dotację pozyskało także Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki.

   

   

  WYSTAWA VII – X  2019

   

  Ponad sto rzeźb będzie można obejrzeć w ramach wystawy zorganizowanej z okazji 50 rocznicy śmierci Karola Wójciaka Heródka.  Praca nad wystawą spotka się w czasie  z pracą nad wydaniem publikacji. Głównym organizatorem wystawy jest Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Na ekspozycję czasową złożą się rzeźby Wójciaka i archiwalia dotyczące artysty. Znakomitą większość eksponatów będą stanowić figury zebrane poprzez „Licznik Gnotków” na stronie herodek.pl. Autorzy wystawy dołożą starań, by wirtualna galeria – obejmująca zbiory z wielu muzeów i kolekcji prywatnych – całą swoją barwną i zróżnicowaną masą zaistniała realnie.

  Będzie to jedyna w swoim rodzaju okazja do obejrzenia takiej ilości dzieł jego dzieł w ramach jednej ekspozycji. Do tej pory rzeźby Heródka pokazywane były lokalnie z muzeach posiadających je w swoich kolekcjach (Kraków, Zubrzyca Górna, Rabka-Zdrój, Zakopane, Warszawa), przeważnie jednak uzupełniały wiele wystaw i reprezentowały sztukę ludową lub art brut w Polsce i zagranicą.

   

   PARTNERZY

  Główni organizatorzy Stowarzyszenie Rozwoju Orawy i Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie są wspierani przez licznych parterów: m. in. Stowarzyszenie STOG, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdrój, Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Szkołę Podstawową Nr 4 im. Emila Kowalczyka w Lipnicy – Przywarówce, Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka im. Dr Andrzeja Kowala, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Krakowie, Galerie d’Art Naif Leszka Macaka, Miesięcznik Kulturowy FUSS.

   

   

  Serdecznie polecamy i zapraszamy!

   

   

   

  Na podst. materiałów STOG,

  oprac. Maja Kubacka

  Grzegorz Graff

   

  no responses
 • NASZ HERÓDEK LIPNICKI – POSIAD TEATRALNY
  28/03/18 Heródek # , , , , , ,

  NASZ HERÓDEK LIPNICKI – POSIAD TEATRALNY

  Serdecznie zapraszamy na spektakl „NASZ HERÓDEK LIPNICKI – POSIAD TEATRALNY” 29 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 na scenie SCKM ul. Wietora 15 w Krakowie. Jest on uwieńczeniem niezwykłej, kilkumiesięcznej pracy warsztatowej uczestników projektu „ORAWA, ORAWA, NA ORAWIE”. To fascynująca, teatralna opowieść inspirowana postacią wiejskiego „powsinogi” i jego sztuką mieszczącą się w granicach nurtu Art Brut – Karolem Wójciakiem „Heródkiem” z Lipnicy Wielkiej, zwanym „Orawskim Nikiforem”. Scenariusz przedstawienia oparty został na różnorodnym materiale tekstów: od przekazów o Karolu Wójciaku zebranym przez uczestników projektu (głównie od mieszkańców Lipnicy Wielkiej i Lipnicy Małej), ich własne przemyślenia i doświadczenia związane bezpośrednio lub pośrednio z „Heródkiem”, materiale zebranym przez Maję Kubacką w czasie prowadzonych przez nią badań terenowych w Lipnicy Wielkiej, Krakowie, Zakopanem, ponadto bogatej literaturze, aż po materiał filmowy. W warstwie języka i obrazu nawiązuje do miejscowej tradycji jak i charakteru sztuki artysty – prymitywnej, surowej i niezafałszowanej.

  NASZ HERÓDEK LIPNICKI – POSIAD TEATRALNY
  29 kwietnia 2018 r., godz. 18.00
  Scena SCKM, ul. Wietora 15
  Bilety: 15 zł (ulgowy), 20 zł (normalny)
  Rezerwacja: scena.tanca.sckm@gmail.com lub tel. 12 430 50 90
  Czas trwania: 1 godz. 20 min
  Oprac., reż.: Maja Kubacka

  Zapraszamy na spektakl, który powstał jako efekt pracy warsztatowej uczestników projektu „ORAWA, ORAWA, NA ORAWIE”. Tematem zamierzenia jest postać Karola Wójciaka „Heródka” z Lipnicy Wielkiej na Orawie – rzeźbiarza prymitywisty. Przedsięwzięcie trwało od czerwca do listopada 2017 roku i obejmowało m.in. zdobywanie informacji o twórcy, pracę nad tekstem, zadania aktorskie i próby do spektaklu. Uczestnikami byli dzieci, młodzież i dorośli – mieszkańcy Lipnicy Wielkiej, Lipnicy Małej, Kiczor i Chyżnego.

  W czasie pracy przyglądaliśmy się jakie struny Heródek w nas „porusza”. Chcieliśmy, by nasza opowieść o Nim złożyła się z tych strun. Głównymi tematami okazały się różne i najczęściej sprzeczne opinie o Karolu Wójciaku, próba zrozumienia jego sztuki i tego, dlaczego jego sztuka nie była rozumiana; umiłowanie natury, zwierząt, piękna kobiet, osobiste historie, życie „powsinogi” skazujące na samotność, ale dające wolność. Zajęła nas chęć określenia, gdzie przebiega granica między „głupkiem” a „filozofem” i dlaczego odcinamy się od naszego dziedzictwa jako czegoś wstydliwego. Wreszcie, to co nas zaskoczyło najbardziej: czym jest prawda (…). Prowadząc grupę próbowałam zachować autentyzm w różnych warstwach, z których składa się przedstawienie. Stąd np. na poziomie języka istnienie na równych zasadach gwary, gwary mieszanej z polszczyzną i polszczyzny, na poziomie wyrazu gry  – odnoszenie do tutejszej silnej tradycji teatru amatorskiego, a na poziomie formy – do typowego dla społeczności górali posiadu. Natomiast Widz nie odnajdzie autentyzmu w kostiumach aktorów – jedynie nawiązują do orawskiego odziyenia. Także orawskie nuty i instrumenty nie zostały wykorzystane w tradycyjny sposób. Ten zabieg jest celowy. Plastyka przedstawienia jest surowa jak sztuka Wójciaka, czyli prawie jej nie ma. Jest wywiedziona z tego, co Lipniczan otacza na co dzień, przez co bywa niezauważane.” (Maja Kubacka)

   Osoby: Aleksandra Wontorczyk, Bronisław Kowalczyk, Dominik Bodzioch, Dorota Wierzbiak-Kidoń, Emilia Kowalczyk, Eugeniusz Lichosyt, Ewa Magiera, Franciszek Kramarz, Iwona Stopiak-Wierzbiak, Jan Smoliński, Jan Świdroń, Jakub Jabłoński, Julia Wontorczyk ,Katarzyna Magiera, Karolina Kowalczyk, Kinga Magiera, Krystyna Wontorczyk, Ludwik Młynarczyk, Natalia Stopiak

   Scenografia, kostiumy: Magdalena Kostrzewa-Smreczak, Marian Smreczak

  Maja Kubacka – aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Stypendystka Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego 2012 w dziedzinie „Teatr”  za projekt „Nieudany krewniak”. Od lat bada postać prymitywisty rzeźbiarza Karola Wójciaka „Heródka” z Lipnicy Wielkiej na Orawie. Należy do Stowarzyszenia STOG i prowadzi działania na rzecz nobilitacji artysty.

   Projekt dofinansowano z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2017. Dotację na projekt pozyskało Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki. Projekt przebiegał we współpracy SRO z Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej.  

  DSC_1009-1  DSC_1129-1

  DSC_1152-1 DSC_1195-1

  DSC_1184-1 DSC_1028-1  DSC_1028-1

  DSC_1200-1  DSC_1195-1

  DSC_1296-1 DSC_1263-1

   DSC_1210-1

  no responses
 • Ferie w Beskidzie Sądeckim!
  24/01/18 Bez kategorii # , , , , , , , ,

  Ferie w Beskidzie Sądeckim!

  Szukacie pomysłu na ferie?

  Spędźcie je z nami!


  Zapraszamy na dwudniową wycieczkę do Rytra!


  Rytro to pięknie położona miejscowość górska w województwie małopolskim, w Beskidzie Sądeckim, pomiędzy Starym Sączem a Piwniczną Zdrój, w malowniczej dolinie Popradu (http://www.rytro.pl/).


  Kiedy?


  Wyjeżdżamy na początku ferii zimowych Województwa Małopolskiego w terminie 10 – 11 lutego 2018 roku.


  Jak?


  Ze Skawiny jedziemy pociągiem do Krakowa, skąd wyruszamy rejsowym autobusem, który zawiezie nas prosto do Rytra. Odjazd ze Skawiny wcześnie rano w sobotę (8:00). Zbiórka na dworcu kolejowym na peronie 1. Wracamy w niedzielę wieczorem, zmęczeni i szczęśliwi.


  Co będzie się działo?


  Planowy przyjazd do Rytra ok. godz. 12:00, wejście szlakiem do schroniska Chata Górska „Cyrla” pod Makowicą. Tam po zakwaterowaniu zapraszamy na warsztaty integracyjne, obiadokolację, turniej gier planszowych, seans filmowy. Następnego dnia, w niedzielę, 11.02 – wspólnie przygotowujemy śniadanie i po sjeście rozpoczynamy zejście szlakiem turystycznym do Barcic skąd o godz. 15:56 rejsowym autobusem rozpoczniemy podróż powrotną do domu. Planowany powrót do stacji kolejowej PKP w Skawinie o godz. 20:00)
  snow-3082076_640

  Gdzie nocujemy?


  Jeśli góry, to tylko schronisko! Czeka na nas wspólny nocleg w rytrzańskim schronisku Chata Górska „Cyrla” pod Makowicą.  Śpimy w jednym pokoju na poddaszu.


  Co trzeba zabrać?


  Każdy z uczestników bierze ze sobą plecak, ciepłe i wygodnie buty, śpiwór i karimatę, czapkę i rękawiczki, przekąski i dobry humor.


  Czy to bezpieczne?


  Uczestnicy będą znajdować się pod opieką wykwalifikowanej kadry, czyli pana Marcina Jurczenko, pedagoga  i pani Magdaleny Wolańskiej, psychologa. Kadra od wielu lat pracuje z młodzieżą przy róznych projektach STOGu oraz innych inicjatywach.


  Cena


  Koszt wyjazdu to 180 zł od osoby. Cena obejmuje koszt przejazdu, noclegu, obiadu w schronisku, opieki, warsztatów, wykorzystania gier planszowych.
  Wpłaty, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z prowadzącym panem Marcinem Jurczenko, pod nr tel 690224009, należy dokonywać na konto Stowarzyszenia STOG, ul. Wilgotna 4, 30-662 Kraków, nr rach.: 80 1750 0012 0000 0000 3067 2682.
  z dopiskiem – Rytro, imię i nazwisko dziecka.
  Beskid
  no responses
 • Zakończenie projektu „Z Orawy w świat…”
  29/12/17 Bez kategorii # , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  Zakończenie projektu „Z Orawy w świat…”

  Dobiega końca nasz  projekt 

  „Z Orawy w świat…”

  „Z Orawy w świat…” to kontynuacja zeszłorocznego projektu HERODEK.PL

  Działamy na rzecz przywracania pamięci o Karolu Wójciaku „Heródku” z Lipnicy Wielkiej – rzeźbiarza, muzykanta i społecznika zwanego „Orawskim Nikiforem”. W wyniku starań STOG-u ze środków Województwa Małopolskiego w ramach projektu HERODEK.PL powstała w 2016 roku strona internetowa dedykowana twórcy z Orawy: herodek.pl. To pierwsza w Polsce baza informacyjna dotycząca  Heródka, a także internetowa galeria dzieł prymitywisty.

  W tej edycji projektu znaleźliśmy i skatalogowaliśmy 41 rzeźb artysty (planowaliśmy 35).

  W internetowym katalogu widnieje już kolekcja rzeźb z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz pojedyncze eksponaty prywatnych właścicieli rozproszonych w Małopolsce. Łącznie w wyniku poszukiwań rzeźb w trakcie obu edycji projektu stan w Liczniku wynosi obecnie 138 rzeźb. Nie udało nam się uzyskać zgód na opublikowanie wizerunków 3 ze znalezionych rzeźb. Mamy jednak  informacje o kolejnych potencjalnych właścicielach dzieł. Odnieśliśmy sukces w dziedzinie gromadzenia archiwaliów związanych z artystą. Dzięki naszym działaniom Archiwum Muzeum Etnograficznego w Krakowie wzbogaciło się o kolejne fotografie tradycyjne lub w formie cyfrowej, skany, kopie i oryginały artykułów, a kolekcja muzeum o kolejna rzeźbę! Ten bezcenny dar  przekazała dla muzeum mieszkanka Krakowa.

  fot_K_Schubert_3

  Osiągnięcia projektu:

  Działania projektowe przyniosły także zupełnie nowy materiał zdjęciowy budujący konteksty wokół Heródka. Materiał powstał w Krakowie i ukazuje rzeźbę Karola Wójciaka Heródka „Chrystusa Zmartwychwstałego” z kolekcji Leszka Macaka w różnych miejscach miasta. Ta swoista peregrynacja rzeźby po aglomeracji nawiązywała do zwyczaju artysty wynoszenia swoich rzeźb w naturę. Cykl zdjęć powstał specjalnie na potrzeby artykułu „Heródek pod Baranami” [tekst Maja Kubacka, red. J. Krasoń], zamówionego przez Miesięcznik „Kraków”, opublikowanego tamże [Nr 10 październik 2017]. Autorką zdjęć jest Klaudyna Schubert od lat wspierająca bezinteresownie działania wokół artysty.

  Strona herodek.pl została poddana modernizacji i wzbogaci się o nasze nowe artykuły dotyczące badań nad życiem i twórczością Karola Wójciaka. Będzie też na niej wgląd do przekładu kluczowych artykułów na język angielski.

  Ważną częścią projektu „Z Orawy w świat…” były spotkania edukacyjne przeprowadzone przez nas na Orawie i w Krakowie. Spotkania na Orawie objęły łącznie bezpośrednio i pośrednio około 100 osób! Nasi słuchacze byli w różnym wieku: dzieci, młodzież i studenci – w Krakowie. Wyraźnym skutkiem spotkań na Orawie był m. in. zauważalny wzrost zainteresowania dzieci i młodzieży konkursem literackim im. Piotra Borowego organizowanym przez Orawską Bibliotekę Publiczną w Jabłonce. W tegorocznej XXXVIII edycji konkursu zgłoszono dużą ilość prac o tematyce związanej z Heródkiem. Czynimy starania, żeby włączyć te utwory do Bibliografii artysty, którą ciągle rozbudowujemy. http://herodek.pl/bibliografia/

  Partnerzy:

  Działania edukacyjne na Orawie wspierali partnerzy: Jan Smreczak, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej na Orawie, Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki, Szkoła Podstawowa Nr 4 im dr Emila Kowalczyka i Szkoła Nr 3 w Lipnicy Małej. Natomiast działania edukacyjne w Krakowie wspierali: partner wiodący Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, a także Galeria d’Art Naif w Krakowie, Stowarzyszeniem Psychiatria i Sztuka im. dr Andrzeja Kowala, Koło Artystyczno-Naukowe Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a także wolontariuszki Paulina Żądło i Marzena Wąchała.

  Materiały projketowe:

  W ramach dokumentowania naszych działań opracowaliśmy foto-książkę. Zawarliśmy w niej pewien wybór materiałów, które udało nam się zgromadzić w dwóch edycjach projektu. Są to zdjęcia gnotków z Licznika i ich ujęcia w warunkach przed zakupem, zdjęcia archiwalne do których dotarliśmy w czasie kwerend u osób prywatnych,  zdjęcia z naszych spotkań edukacyjnych. Dwa egzemplarze tej książki powędrują na Orawę, jeden do naszego Grantodawcy.

  DSC00059

  Projekt „Z Orawy w świat…” realizowany był przy wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach programu MECENAT MAŁOPOLSKI 2017

  To był bardzo Heródkowy rok!

  Nie można pominąć faktu, że równolegle udzielaliśmy się gościnnie w działaniach na rzecz Heródka w ramach wydarzeń nie związanych bezpośrednio z naszym projektem. Obserwujemy, że pośrednio nasze działania promieniują na przeróżne inicjatywy związane z Heródkiem. Do kluczowego zdarzenia doszło w tym roku w Lipnicy Wielkiej na Orawie. Dzięki staraniom Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej i grupy nieformalnej „Pomocni” (Karolina Kowalczyk, Monika Klapisz, Bronisław Kowalczyk, Magdalena Kostrzewa-Smreczak) przeprowadzono projekt pn: „Podtrzymać pamięć o Heródku – zapoczątkowanie prac w chałupie pamięci Heródka”. Chałupa, w której ostatnie lata życia spędził rzeźbiarz funkcjonuje już jako miejsce spotkań i lekcji tematycznych prowadzonych przez Magdalenę Kostrzewę-Smreczak. Projekt zrealizowano w ramach dofinansowania ze środków Programu „Działaj Lokalnie 2017” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Rozwoju Orawy. Nasze Stowarzyszenie wspierało inicjatywę w kwestii pomocy w gromadzeniu materiału zdjęciowego do miejsca pamięci o artyście. Natomiast Maja została też zaproszona do jurorowania w konkursie plastycznym w ramach projektu „Podtrzymać pamięć o Heródku”. Więcej informacji na stronie.

  Ponadto:

  Grzegorz Graff przewodził seminarium poświęconemu sztuce ludowej i nieprofesjonalnej grupie studentów III roku Etnologii z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego (czerwiec 2017). W ramach projektu „Orawa, Orawa na Orawie” Maja Kubacka wraz z Muzeum Etnograficznym w Krakowie i Stowarzyszeniem Rozwoju Orawy z Jabłonki współorganizowała pokaz filmu „Dziwni artyści po obu stronach Babiej Góry”.  Pokaz miał miejsce w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej (lipiec 2017). W obrębie tego samego projektu  przeprowadziła warsztaty teatralne, opracowała tekst i wyreżyserowała spektakl „Nasz Heródek lipnicki”. W projekcie wzięli udział członkowie społeczności Lipnicy Wielkiej, Lipnicy Małej i Chyżnego (czerwiec-listopad 2017). Żaneta Groborz-Mazanek ze swoim wykładem „Fenomen twórczości Karola Wójciaka (Heródka) z Lipnicy Wielkiej” wystąpiła na konferencji „Outsiderzy pogranicza polsko-słowackiego” w Nowym Targu. Ze strony Polski organizatorem wydarzenia był Związek Euroregion „Tatry” Nowy Targ, a ze strony Słowacji Združenie Región „Tatry” w Kieżmarku (wrzesień 2017). Ponadto Maja wsparła też niezależnie działania muzykanta i psychologa Krystiana Pisowicza. Krystian przeprowadził warsztaty arteterapeutyczne i przedstawił panel dotyczący prymitywizmu sztuki Heródka w ramach III Kongresu Kultury w Nowym Sączu oraz mówił o muzyce Wójciaka prezentując styl gry a’ la Heródek w wykonaniu Ludwika Młynarczyka z Kiczor. Korzystał z materiałów udostępnionych przez Maję Kubacką. W tym roku

  Nasze dotychczasowe działania są przygotowaniami do planowanej w 2019 roku wystawy w 50-lecie śmierci Artysty pn. NOVY MIT/ TROPY HERODKA 2019 i wydania publikacji.  STOG i Muzeum Etnograficzne w Krakowie mają być jej głównymi współorganizatorami wystawy, a deklaracje współpracy przedstawiło stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki.

  Partnerzy:

  Jesteśmy wspierani przez wielu partnerów, tj. najważniejsze muzea etnograficzne w Małopolsce: wiodący partner Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdrój, Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, a także Stowarzyszenie Rozwoju Orawy, Urząd Gminy Lipnica Wielka, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Emila Kowalczyka w Lipnicy – Przywarówce, Szkołę nr 3 w Lipnicy Małej, Zespół „Orawianie” im. Heródka, Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka im dr Andrzeja Kowala, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Krakowie, Galerie d’Art Naif Leszka Macaka, Miesięcznik Kulturowy FUSS, Dom Wczasowy „Orawa”.

   

  Zapraszamy:

  herodek.pl

  FB Nieudany krewniak

  FB Licznik Gnotków

  FB Stowarzyszenie STOG

   

  inf. oprac. Maja Kubacka.

   

  Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

  Logo-Małopolska-V-RGB

   

  no responses
1 2 3